22-25 Sep 2019 Capbreton (France)

Program

Sunday, September 22, 2019

Time Event (+)
17:00 - 19:00 Registration and Welcome  
19:00 - 19:05 Opening remarks - Organizers  
19:05 - 19:50 Neural sequences and dynamics - Gilles Laurent (MPI Frankfurt)  
20:00 - 22:00 Dinner  

Monday, September 23, 2019

Time Event (+)
09:30 - 10:15 Neural control of vocal turn-taking in zebra finches - Daniela Vallentin (MPI Munich)  
10:15 - 10:45 Functional segregation of the ferret auditory cortex probed with natural and model-matched sounds - Agnès Landemard, Célian Bimbard, Sam Norman-Haignere, Shihab Shamma, Yves Boubenec (ENS Paris)  
10:45 - 11:15 Coffee break  
11:15 - 12:00 Title TBA - Stelios Smirnakis (Harvard)  
12:00 - 12:30 Dimensionality of parallel fibre population activity in awake mice - Alex Cayco Gajic, Frederic Lanore, Angus Silver (UCL)  
12:30 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:15 Learning content-independent transformations: A visual motion detector - Mitya Chklovskii (Flatiron Institute NYU)  
15:15 - 15:45 The emergence of multiple retinal cell types through efficient coding of natural movies - Stéphane Deny (Stanford)  
15:45 - 16:15 Coffee break  
16:15 - 17:00 Representations and transformations in the mammalian olfactory system - Sandeep Robert Datta (Harvard)  
17:00 - 17:30 Developmental and evolutionary principles of olfactory circuit design - Naoki Hiratani, Peter Latham (UCL)  
17:30 - 20:00 Poster Session  
20:00 - 22:00 Dinner  

Tuesday, September 24, 2019

Time Event (+)
09:30 - 10:15 Spike-based coding and computation - Sophie Deneve (ENS Paris)  
10:15 - 10:45 Representing a background signal in spike coding networks allows for response normalization - Sander Keemink, Nuno Calaim, Christian Machens (Champalimaud Lisbon)  
10:45 - 11:15 Coffee break  
11:15 - 12:00 Linking changes in neurons to perception - Marlene Cohen (Pittsburgh)  
12:00 - 12:30 The liminal state: neural signatures of perceptual awareness - Meenakshi Asokan, Kenneth Hancock, Ross Williamson, Daniel Polley (Harvard)  
12:30 - 14:30 Lunch  
14:30 - 15:15 The agony of choice - Alexandre Pouget (Geneva)  
15:15 - 15:45 Constrained plasticity can compensate for ongoing drift in the parietal cortex - Michael E. Rule, Adrianna R. Loback, Dhruva V. Raman, Christopher D. Harvey, Timothy S. O'Leary (Cambridge)  
15:45 - 16:15 Break  
16:15 - 16:45 Basic principles of neural ensemble organization for multi-neuronal coding - Ioannis Smyrnakis, Anna Palagina, Stelios Smirnakis, Maria Papadopouli (University of Crete)  
16:45 - 17:15 Dynamical mechanisms of flexible timing by temporal scaling - Manuel Beiran, Mehrdad Jazayeri, Srdjan Ostojic (ENS Paris)  
17:15 - 20:00 Poster Session  
20:00 - 22:00 Dinner  

Wednesday, September 25, 2019

Time Event (+)
09:30 - 10:15 TBA - Andrea Hasenstaub (UCSF)  
10:15 - 10:45 Maintenance of visual working memory by a visuo-premotor cortical loop - Ivan Voitov, Thomas Mrsic-Flogel (UCL)  
10:45 - 11:15 Coffee break  
11:15 - 11:45 Traveling waves shape neural computations in vision - Lyle Muller, Davis Zachary, John Reynolds, Terry Sejnowski (Salk Institute)  
11:45 - 12:30 (Re)thinking understanding the brain - Peter Latham (UCL)  
12:30 - 14:30 Lunch  
  
Online user: 1